داروخانه آنلاین دکتر صفری امین مجله سلامت

راهنمای استفاده از روغن آرگان برای مو

روغن آرگان برای مو که بسیاری به آن طلای مایع می‌گویند، از هسته تازه میوه درخت آرگان در مراکش تهیه می‌شود. روغن آرگان خالص قرن‌هاست که برای پخت‌وپزو به‌عنوان درمان خانگی برای سلامتی و زیبایی، از جمله ریزش مو استفاده می‌شود. در حال حاضر در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مو از روغن آرگان استفاده شده است.

خواص روغن آرگان

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده، روغن آرگان خواص و فواید متعددی برای سلامتی دارد. روغن آرگان مملو از اسیدهای چرب و آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند ویتامین E است که خواص متعددی برای پوست سر و مو دارد. در ادامه، به بررسی خواص روغن آرگان برای مو می‌پردازیم.

1. خواص روغن آرگان برای مرطوب‌کنندگی و حالت دهی

روغن آرگان به دلیل اینکه سرشار از اسید‌های چرب به ویژه اسید اولئیک و اسید لینولئیک است، بیشتر به عنوان مرطوب‌کننده پوست و مو استفاده می‌کند. طبق مطالعات انجام شده، روغن آرگان ساقه موها را روان کرده و به حفظ رطوبت موهای شما کمک می‌کند. همچنین روغن آرگان سرشار از ویتامین E است که یک لایه چربی برای جلوگیری از خشکی مو، کاهش وز شدن و افزایش درخشندگی، به پوست و مو شما اضافه می‌کند.

2. خواص روغن آرگان برای بهبود سلامت پوست سر

روغن آرگان منبع آنتی‌اکسیدانی است که خواص ضدالتهابی ارائه کرده و برای سلامت پوست سر مفید است. آرگان می‌تواند به پیشگیری یا بهبود شرایط پوستی از جمله مانند پسوریازیس که می‌تواند باعث ریزش مو شود، تاثیرگذار باشد. همچنین روغن آرگان دارای خواص ضدقارچی بوده که می‎‌تواند به درمان شوره سر ناشی از قارچ مخمر، کمک کند.

خواص روغن آرگان برای مو

3. خواص روغن آرگان برای آسیب رنگ شدگی مو

اسیدهای چرب با زنجیره‌های متوسط موجود در روغن آرگان یک اثر محافظتی دارند که می‌تواند به جلوگیری از آسیب ناشی از شست‌وشو و حالت دادن مو کمک کند. در تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که روغن آرگان سرشار از اسید لینولئیک، اسید اولئیک و اسید پالمتیک است یک لایه محافظتی به مو اضافه کرده که شانه کردن را بهبود بخشیده و از شکستگی مو در طول حالت دادن با حرارت‌های مختلف، جلوگیری می‌کند.
همچنین طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از روغن آرگان باعث شکل‌گیری انتهای دو شاخه مو می‌شود که منجر به موهای ضخیم‌تر و سالم‌تر خواهد شد. مطالعات سال 2013 نشان‌دهنده باعث کاهش آسیب ناشی از رنگ مو پس از رنگ کردن موها خواهد شد.

4. خواص روغن آرگان برای محافظت در برابر آفتاب

روغن آرگان مدت‌هاست که توسط زنان مراکشی به عنوان محصولات پوست و مو در برابر آسیب‌های خورشید استفاده می‌شود. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که فعالیت آنتی‌اکسیدانی موجود در روغن آرگان از پوست و مو در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد ناشی از نور خورشید محافظت می‌کند. این مزیت، به جلوگیری از خشک شدن و سایر آسیب‌های ناشی از اشعه ماورا بنفش کمک خواهد کرد.

5. خواص روغن آرگان برای ریزش مو

هیچ تحقیق یا منبع معتبری در مورد خواص روغن آرگان برای ریزش مو در دسترس نیست اما، مزایای اثبات شده آن برای سلامت پوست و مو ممکن است از شکست و ریزش مو جلوگیری کند. ویتامین E، که به وفور در روغن آرگان وجود دارد، رشد مو را بهبود می‌بخشد. همچنین آنتی‌اکسیدان‌های قوی و اسیدهای چرب مغذی موجود در روغن آرگان به مرطوب نگه داشتن موها کمک کرده و از آسیب‌های ظاهری و آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و شکستگی و ریزش مو را کمتر خواهد کرد.

نحوه استفاده روغن آرگان برای مو

درست کردن ماسک موی روغن آرگان، بسیار ساده و آسان است. استفاده از روغن آرگان برای مو بیشترین سود را برای موهای شما خواهد داشت. می‌توانید از روغن آرگان تنها برای موهای خود استفاده کنید یا آن را با سایر مواد مغذی مانند روغن نارگیل یا روغن کرچک ترکیب کنید. برای تهیه ماسک مو مراحل زیر را دنبال کنید.

• با استفاده از دستان خود، 8 تا 10 قطره روغن آرگان را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. مقدار مورد نیاز را، براساس بلندی موهای خود تنظیم کنید.

• به مدت 10 دقیقه، ماساژ موها و پوست سر خود ادامه دهید تا مطمئن شوید موهای شما از ریشه تا انتها با روغن آرگان پوشیده شده است.

• موهای خود را با یک حوله یا پوشش مو پوشانده و بگذارید یک شب تا صبح بماند.

• صبح روز بعدی، موهای خود را شسته و طبق معمول همیشه حالت دهید یا شانه کنید.

روغن آرگان برای مو

بهترین روغن آرگان برای مو

استفاده از روغن آرگان با کیفیت عالی و خالص برای استفاده از مو و پوست سر از اهمیت بسیاری برخوردار است. ممکن است برای روغن آرگان خالص و باکیفیت هزینه زیادی پرداخت کنید اما باید بدانید این هزینه، برای سلامت مو و پوست سر بسیار موثر است. برای خرید بهترین روغن آرگان برای مو نکات زیر را در نظر داشته باشید:

1. روغن آرگان باید 100% خالص، ارگانیک و بدون هیچ ماده دیگری باشد.

2. توجه داشته باشید که روغن آرگان مورد نیاز، حتما باید برچسب مصارف آرایشی داشته باشد.

3. به‌طور کلی، روغن آرگان، برای حفظ خاصیت، در بطری‌های شیشه‌ای تیره رنگ فروخته می‌شود.

4. روغن آرگان برای مو نباید هیچ بویی داشته باشد. روغن آرگان آشپزی معمولا بوی مغز‌های آجیل می‌دهد و روغن آرگان بی‌کیفیت، ممکن است بوی تند و ترشی داشته باشد.

روغن آرگان پوست سر و موهای شما را مرطوب کرده و از موهای شما، در برابر آسیب‌های روزمره محافظت خواهد کرد. روغن آرگان با کاهش شکستگی و شکافته شدن سر و سالم نگه‌داشتن پوست سر، ممکن است به جلوگیری از ریزش مو برای موهای ضخیم‌تر و پرتر کمک کند.