داروخانه آنلاین دکتر صفری امین مجله سلامت

درمان سردردهای میگرنی در خانه

میگرن سردردی است که منجر به درد‌های شدید ضربان‌دار در یک طرف سر می‌شود. میگرن معمولا با تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه است. به عقیده برخی از افراد، میگرن درمان نداشته و با مصرف دارو می‌توان فقط درد‌های ناشی از میگرن را تسکین داد. در این مطلب، به بررسی درمان سریع میگرن با دارو و مطالعات انجام شده در رابطه با درمان قطعی میگرن می‌‎پردازیم.

درمان قطعی میگرن

به عقیده برخی از پزشکان و اعضای کادر درمان، میگرن درمان قطعی ندارد. اما طبق آزمایشات و مطالعات انجام شده در سال 2016 توسط کتاب‌خانه ملی پزشکی آمریکا، سردردهای میگرنی به دلیل نارسایی گوارش و کبد افراد مبتلا است. برای درمان قطعی میگرن قبل از هرچیزی، بهتر است مکانیسم گوارشی و کبدی بیمار بررسی شود.

نتایج این مطالعات به شرح زیر است:

میگرن چیست؟

میگرن یک اختلال سردرد اولیه عودکننده و ناتوان‌کننده است که بیش از 17% از زنان و 8% از مردان در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی در بروز میگرن نقش مهمی دارند. فیزیوپاتولوژی (مطالعه بیماری) میگرن بسیار پیچیده است و هنوز به طور کامل شناخته نشده است. در بروز سردردهای میگرنی، نوروپپتیدهای مختلف (پروتئین‌های کوچکی که نورون‌ها برای ارتباط استفاده می‌کنند)، انتقال‌دهنده‌های عصبی و مسیرهای مغزی دخیل هستند.

حملات میگرن ممکن است از 4 تا 72 ساعت طول کشیده و در این مدت زمان، ممکن است بیمار دچار اختلالاتی مانند استفراغ و تهوع شود.

علت بروز میگرن چیست؟

طبق مطالعات انجام شده توسط کتاب‌خانه ملی پزشکی آمریکا، علت بروز میگرن اختلالات گوارشی (GI) مانند ویروس هلیکوباکتر پیلوری، سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، گاستروپارزی (هضم غذا در معده با تاخیر)، اختلالات کبدی صفراوی، بیماری سلیاک (آلرژی و خودایمنی روده باریک) و تغییرات در میکروبیوتا (جمعیت میکروبی روده) است. به‌طور کلی، مکانیسم‌های متعددی که محور روده – مغز را درگیر می‌کنند، علت بروز میگرن و سردردهای میگرنی هستند.

میگرن و سردردهای میگرنی معمولا با انواع بیماری‌های قلبی – عروقی، بیماری‌های روان‌پزشکی و سایر بیماری‌های عصبی همراه است. فشار خون بالا، چربی خون، سینوزیت، آسم، آمفیزم ریوی، بی‌خوابی، اختلالات عاطفی و فیبرومیالژیا (سندرم درد اسکلتی – عضلانی مزمن) همگی با میگرن و سردردهای میگرنی همراه هستند.

درمان سریع سردرد میگرنی

دارو، روش اثبات شده برای درمان سریع میگرن است. اما برای برطرف کردن درد ناشی از میگرن، مهم است که به خوبی از خود مراقبت کنید. ترکیب دارو با اقدامات رفتاری و سبک زندگی، اغلب می‌تواند موثرترین راه برای کنترل و درمان سریع سردرد میگرنی باشد. برای بهبود درد ناشی از سردرد میگرنی، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. در یک محیط آرام استراحت کنید

پس از تجربه اولین علایم میگرن، کمی استراحت کرده و در صورت امکان، از انجام هرکاری خودداری کنید. نور و صدا در تشدید سردردهای میگرنی موثر هستند پس، بهتر است در مکانی ساکت و تاریک به استراحت بپردازید. اگر سردرد شما شدید نیست، در جای تاریک و ساکت کمی بخوابید.
برای درمان سردرد میگرنی می‌توانید از دما درمانی نیز استفاده کنید. کمپرس گرم یا سرد روی سر یا گردن خود قرار دهید. کیسه‌های یخ اثر بی‌حس کنندگی داشته و ممکن است کمی درد شما را تسکین دهد. همچنین کیسه‌های گرم و پد‌های گرم‌کننده می‌توانند در منقبض کردن ماهیچه‌ها و بهبود گردش خون تاثیرگذار باشند. دوش آب گرم و حمام می‌تواند اثر مشابهی ایجاد کند.

2. خواب آسوده و راحت

ممکن است به دلیل سردردهای میگرنی نتوانید بخوابید یا حتی، دلیل میگرن شما خواب ضعیف و کم‌کیفیت شبانه باشد. برای خواب سالم و باکیفیت، می‌توانید نکات زیر را اجرا کنید:

• ساعات خواب منظمی تعیین کنید

هر روز، در ساعت معینی از خواب بیدار شوید و در زمان مشخصی، به رخت‌خواب بروید. اگر در طول روز چرت می‌زنید که خواب کوتاه دارید، بهتر از آن را کوتاه کنید. چرا که خواب‌های بیش از 20 تا 30 دقیقه در طول روز ممکن است با خواب شبانه تداخل ایجاد کند.

• قبل از خواب آرامش داشته باشید
قبل از خوابیدن، سعی کنید در آرامش کامل باشید. هرچیزی که به آرامش شما کمک می‌کند، می‌تواند خواب بهتری برای شما ایجاد کند. سعی کنید قبل از خوابیدن، مدیتیشن کنید، به موسیقی‌های آرامش‌بخش گوش دهید، از فضای مجازی و تلفن‌همراه دور باشید و یا دوش آب گرم بگیرید.

• نور محیط را کاهش دهید

برای خوابی عمیق و باکیفیت، مهم است که در محیط ساکت و کاملا تاریک بخوابید. از چراغ خواب و نورهای محیطی در اتاق خواب کاملا پرهیز کنید. هنگام خوابیدن حتما و حتما باید محیط تاریک باشد.

3. سردردهای میگرنی خود را ثبت کنید

زمان بروز سردردهای میگرنی و شرایط جسمی و محیطی قبل از میگرن را ثبت کنید. بررسی کنید چه چیزی منجر به بروز سردردهای میگرنی در شما شده است. یادداشت علت بروز سردردهای میگرنی در پیشگیری از آن و بهبود دردهای ناشی از میگرن کاملا موثر است.

در این مطلب به بررسی کامل درمان قطعی میگرن پرداختیم. طبق تحقیقات انجام شده در سال 2016، علت بروز میگرن و سردردهای میگرنی، نارسایی‌های گوارشی و کبدی است. برای درمان میگرن بهتر است ابتدا به انجام آزمایشات مربوط به گوارش و کبد بپردازید.