داروخانه آنلاین دکتر صفری امین مجله سلامت

درمان اگزمای پوستی به چه شکل است؟

اگزمای پوستی که به درماتیت آتوپیک نیز معروف است، یکی از شایع‌ترین اشکال اگزما است. اگزمای پوستی وضعیتی است که باعث خارش، خشکی و پوسته‌پوسته شدن و ترک خوردن پوست خواهد شد. اگزمای پوستی یکی از شایع‌ترین انواع اگزما در کودکان است که اغلب از ابتدای تولد ایجاد می‌شود. اگزمای پوستی معمولا در وضعیتی طولانی مدت (همان مزمن) است. در برخی از کودکان یا بزرگسالان با گذشت زمان و افزایش سن اگزمای پوستی درمان خواهد شد. اما ممکن است طولانی بودن مدت درمان اگزما، خسته‌کننده باشد. در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین دکتر صفری امین به درمان اگزمای پوستی می‌پردازیم.

علائم اگزمای پوستی

اگزمای پوستی باعث خارش، خشکی، ترک خوردگی و پوسته‌وپوسته شدن و در برخی از موارد، موجب درد در ناحیه اگزما برای بیمار خواهد شد. برخی از بیماران، فقط تکه‌های کوچکی از خشکی پوست و برخی دیگر، ممکن است پوست ملتهبی در سراسر بدن و به صورت گسترده تجربه کنند.

پوست ملتهب در پوست سفید، قرمز و در پوست‌های قهوه‌ای و سیاه رنگ، پوست قهوه‌ای تیره، بنفش یا خاکستری به نظر برسد. این به این معنی است که ممکن است روی پوست قهوه ای و مشکی نیز دیدن آن دشوارتر باشد. اگرچه اگزمای پوستی می‌تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند، اما اغلب دست‌ها را در بزرگسالان و داخل آرنج‌ها، پشت زانوها و صورت و پوست سر را در کودکان درگیر می‌کند. همچنین ممکن است بیرون آرنج و جلوی زانو را در کودکان با پوست قهوه‌ای و مشکی تحت تاثیر قرار دهد. افراد مبتلا به اگزمای پوستی معمولاً دوره‌هایی دارند که علائم کمتر خواهد بود و همچنین دوره‌هایی که علائم شدیدتر می‌شوند.

علت بروز اگزمای پوستی

علت دقیق اگزمای پوستی ناشناخته است، اما چیزی که واضح است، این است که اگزمای پوستی به یک دلیل اتفاق نمی‌افتد. اگزمای پوستی اغلب در افرادی که آلرژی دارند، اتفاق می‌افتد. اگزمای پوستی به اسم اگزمای آتوپیک شناخته می‌شود که آتوپیک، به معنای آلرژی و حساسیت خواهد بود. این عارضه می‌تواند در همه افراد ایجاد شود و اغلب در کنار سایر بیماری‌ها مانند آسم و تب یونجه اتفاق می‌افتد.

علائم اگزمای پوستی اغلب محرک‌های خاصی مانند صابون، مواد شوینده، استرس و آب و هوا دارند که در مواجهه به این محرک‌ها، علائم آن تشدید خواهد شد. گاهی اوقات آلرژی غذایی، به خصوص در کودکان خردسال مبتلا به اگزمای شدید، می‌تواند موجب افزایش علائم اگزمای پوستی شود.
ممکن است متخصصین پوست از شما بخواهند که برای تعیین حساسیت‌های غذایی، دفترچه یادداشت غذایی به همراه داشته باشید.برای تشخیص آلرژی یا حساسیت به موادغذایی یا شرایط خاص معمولا به انجام آزمایشات پزشکی نیاز نخواهد بود اما، در برخی از بیماران و موارد خاص، آزمایشات پزشکی درخواست می‌شود.

درمان اگزمای پوستی

درمان اگزمای پوستی می‌تواند به کاهش علائم کمک کرده و این وضعیت اغلب با گذشت زمان بهبود می‌یابد. در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد و اگزمای شدید، اغلب تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره بیماران خواهد داشت که ممکن است از نظر جسمی و روحی مقابله با آن دشوار باشد. همچنین خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی در بیماران مبتلا به اگزمای پوستی، افزایش خواهد یافت.

درمان اگزمای پوستی

با توجه به موارد گفته شده، درمان‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان برای کنترل علائم و مدیریت اگزما استفاده کرد، از جمله تکنیک‌های مراقبت از خود مانند کاهش خراش و دوری از محرک‌ها و آلرژی‌ها، کرم‌های نرم‌کننده و مرطوب‌کننده که باید به طور روزانه برای پوست‌های خشک استفاده شود. همچنین در برخی بیماران، استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی برای کاهش تورم، قرمزی و خارش در هنگام شعله ور شدن استفاده می‌شود.

در این مطلب از داروخانه آنلاین دکتر صفری امین به بررسی کامل اگزمای پوستی به همراه درمان آن پرداختیم. در صورتی که به اگزمای پوستی مبتلا هستید، می‌توانید از محصولات نرم‌کننده و مرطوب‌کننده موجود در فروشگاه آنلاین صفری امین که از برترین برندهای معتبر خارجی تامین شده است، استفاده کنید.