داروخانه آنلاین دکتر صفری امین مجله سلامت

تفاوت نوار بهداشتی با تامپون چیست؟

نوار بهداشتی و تامپون دو تا از محبوب‌ترین راه‌های مقابله با خون پریودی هستند. نوار بهداشتی و تامپون استفاده راحتی دارند اما، بسته به مقابله، روش‌های استفاده و میزان جذب تفاوتی با یکدیگر دارند. در این مطلب از مجله سلامت داروخانه آنلاین دکتر صفری امین، به بررسی تفاوت نوار بهداشتی با تامپون می‌پردازیم.

تامپون چیست؟

تامپون بسته‌های کوچک استوانه‌ای شکل هستند که از پنبه، ابریشم مصنوعی یا ترکیبی از پنبه و ابریشم مصنوعی ساخته می‌شوند. تامپون با اپلیکاتور یا به صورت سنتی داخل واژن، جایی که خون قاعدگی به بیرون می‌ریزد، قرار می‌گیرد. تامپون خون قاعدگی را در خون جذب کرده و کاملا در بدن شخص استفاده کننده قرار می‌گیرد. کل تامپون، به غیر از یک رشته نخ کوچک (که در بیرون کشیدن تامپون به شما کمک می‌کند)، داخل بدن قرار می‌گیرد. در صورتی که از تامپون به درستی استفاده کنید، نخ را به هیچ عنوان احساس نمی‌کنید. به این نکته مهم توجه داشته باشید که نباید بیشتر از 8 ساعت از تامپون استفاده کنید.

تفاوت تامپون و نوار بهداشتی چیست؟

با توجه به میزان خون قاعدگی و فیزیک بدن بانوان، تامپون در اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود. سایز و اندازه تامپون را باید طوری انتخاب کنید که جریان خون را کاملا پوشش دهد. تامپون‌ها بسیار کوچک هستند، بنابراین می‌توانید تعداد زیادی از آن‌ها را در کیف یا جیب خود نگه‌داری کنید. همچنین استفاده از تامپون، بهترین گزینه برای حمام در دوران قاعدگی است.

نوار بهداشتی چیست؟

نوار بهداشتی یا پد بهداشتی از مواد جاذب ساخته شده است که به لباس زیر شما می‌چسبد و می‌توانید آن را روز یا شب بپوشید. مانند تامپون، نوار بهداشتی در اندازه‌های مختلف برای رفع نیازهای فعلی شما در قاعدگی وجود دارند. استفاده از نوار بهداشتی کاملا آسان است اما، برای همه مناسب نیست. از آن‌جایی که نوار بهداشتی در خارج از بدن قرار می‌گیرد، ممکن است احساس خیسی و بررسی مداوم جلوگیری از نشت خون را تجربه کنید. برخی از نوارهای بهداشتی، نازک‌تر و کوتاه‌تر هستند در حالی که برخی دیگر ضخیم‌تر و بلند‌تر هستند. همه این‌ها به سلایق شخصی و نیازهای دوران پریودی بستگی دارد.

تفاوت تامپون و نوار بهداشتی چیست؟

عوارض استفاده از تامپون و نوار بهداشتی چیست؟

به طور کلی، استفاده از تامپون و نوار بهداشتی عوارضی برای استفاده کننده در بر نخواهد داشت. در برخی از بیماران، ممکن است تامپون با افزایش خطر ابتلا به سندرم شوک قاعدگی (TSS)، که یک عارضه بسیار نادر است، اتفاق بیفتد. سندرم شوک قاعدگی زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های طبیعی از طریق خون قاعدگی، در سیستم ایمنی بدن شما نفوذ کند.

علائم شوک قاعدگی تب بالا است که به طور ناگهانی ظاهر می‌شود، افت فشار خون، بثورات پوستی مانند آفتاب سوختگی، استفراغ یا اسهال، گیجی، دردهای عضلانی، سردرد و تشنج است. ممکن است همه این علائم در بیماران مشاهده نشود. در صورتی که از تامپون استفاده می‌کنید و این علائم را مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیشتر از 8 ساعت از تامپون، ممنوع است.

تفاوت تامپون و نوار بهداشتی از نظر استفاده

انتخاب تامپون و نوار بهداشتی از نظر جذب، به چند عامل و البته، ترجیح شخصی شما بستگی دارد. به این نکته توجه کنید که در صورت تمایل می‌توانید از تامپون و نوار بهداشتی به صورت همزمان استفاده کنید. همان طور که گفته شد، نوار بهداشتی بر روی لباس زیر شخص استفاده کننده می‌چسبد و در بیرون از بدن قرار می‌گیرد. در مقابل، تامپون داخل بدن شخص استفاده کننده قرار می‌گیرد. مزیت تامپون نسبت به نوار بهداشتی این است که حین استفاده، مشخص نیست.

تفاوت تامپون و نوار بهداشتی از نظر راحتی

نوار بهداشتی را در لباس زیر خود قرار می‌دهید و به صورت خارجی استفاده می‌شود. برخی از زنان می‌گویند که نوار بهداشتی عالی است. چرا که آن را احساس می‌کنند و به آن‌ها اطمینان داده می‌شود که در برابر خون‌های قاعدگی، محافظت دارند. اما برخی از زنان دیگر آن را به پوشک تشبیه کرده و می‌گویند حین استفاده از آن، احساس خوبی ندارند. نوار بهداشتی را تقریبا می‌توانید در هر فعالیتی استفاده کنید. در واقع، این کاملا به شما بستگی دارد که چه چیزی برای شما راحت‌تر است. البته در نظر داشته باشید که برای شنا، نوار بهداشتی مناسب نبوده و باید از تامپون استفاده کنید.

در مقابل، تامپون به صورت داخلی استفاده می‌شود. به این معنا که شما باید تامپون را در داخل واژن خود قرار دهید. بسیاری از کسانی که از تامپون استفاده می‌کنند، می‌گویند که اصلا آن را احساس نمی‌کنند اما، در مقابل برخی از زنان، استفاده از تامپون را راحت نمی‌دانند. تامپون را می‌توانید تقریبا برای هر فعالیتی و با هر لباسی استفاده کنید. استفاده از تامپون به این بستگی دارد که شما با چه چیزی راحت هستید. تامپون یک گزینه عالی برای شنا کردن در دوره قاعدگی است.

تفاوت تامپون و نوار بهداشتی از نظر اندازه

نوار بهداشتی در اندازه‌های مختلف برای میزان خون‌ریزی و شکل خون‌ریزی استفاده می‌شود. اندازه نوار بهداشتی را براساس سایر لباس زیر و زمانی (روز یا شب) که آن را استفاده می‌کنید، برای خود انتخاب کنید. تامپون در 5 سایز عرضه می‌شود تا به استفاده کنندگان کمک کند در سنگین‌ترین میزان خونریزی، از شما محافظت کند. برای استفاده از تامپون به میزان خونریزی خود در دوران قاعدگی باید دقت کنید.

تفاوت نوار بهداشتی و تامپون

تفاوت نوار بهداشتی و تامپون از نظر زمان تعویض

برای اطلاع از زمان تعویض نوار بهداشتی، باید نوار یا پد بهداشتی خود را بررسی کنید تا متوجه شوید پر شده است یا خیر. اگر حین بررسی نوار بهداشتی برای اطلاع از زمان تعویض آن متوجه نشتی شدید، بهتر است دفعات بعدی از نوار بهداشتی با سایز بزرگتری استفاده کنید.
اطلاع از زمان تعویض تامپون ممکن است کمی مشکل باشد. چرا که تامپون در داخل بدن استفاده می‌شود. زمان تعویض تامپون کمی به تمرین و تجربه نیاز دارد تا متوجه جریان خونریزی شوید. اگر احساس نشتی خون در زمان استفاده از تامپون کردید، بهتر است سایز تامپون را یک سایز بیشتر کنید. بهتر است تامپون خود را هر 4 – 6 ساعت یکبار تعویض کنید.

تفاوت تامپون و نوار بهداشتی برای استفاده در شب

نوار بهداشتی، برای استفاده در طول شب طراحی شده است. بنابراین اگر در دوران قاعدگی هستید و قصد دارید بخوابید، نوار بهداشتی بهترین انتخاب ممکن خواهد بود. در مقابل، همانطور که گفته شد، تامپون برای استفاده بیش از 8 ساعت مناسب نیست. در صورتی که بیشتر از 8 ساعت می‌خوابید، ممکن است به عفونت مبتلا شوید. همچنین این اطمینان را داشته باشید که تامپون در زمان خواب، از جای خود بیرون نخواهد آمد.

در این مطلب از داروخانه آنلاین دکتر صفری امین، به بررسی کامل تفاوت نوار بهداشتی و تامپون پرداختیم. در صورتی که قصد دارید از تامپون یا نوار بهداشتی استفاده کنید، خواندن این مطلب خالی از لطف نیست.