داروخانه آنلاین دکتر صفری امین مجله سلامت

ویتامین‌ها و مکمل‌ها را در چه زمانی مصرف کنیم؟

برای پاسخ به سوال بهترین زمان مصرف ویتامین و مکمل، باید بدانید که همه‌چیز به نوع ویتامین و مکمل غذایی مورد استفاده بستگی خواهد داشت. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که تجویز پزشک معالج بهترین زمان مصرف خواهد بود اما، طبق تحقیقات و نتایج مصرف ویتامین و مکمل‌ها، بهترین زمان مصرف به شرح زیر است.

زمان مصرف قرص ویتامین دی 50000

ویتامین دی 50000 محلول در چربی است و در آب حل نمی‌شود برای اطمینان از جذب مناسب آن، باید به همراه غذای چرب میل شود. بهتر است ویتامین دی را در برنامه روزانه خود، در کنار صبحانه و میان‌وعده‌های قبل از خواب بگنجانید (البته این برای زمانیست که در خواب شما اختلال ایجاد نکند)
ویتامین D بهتر است در صبح، ناهار و میان‌وعده‌های عصر به همراه غذاهای پرچرب مانند یک لیوان شیر پرچرب، آووکادو، روغن زیتون یا کتان، مصرف شود.

بهترین زمان مصرف ویتامین سی

ویتامین سی یکی از ویتامین‌های محلول در آب است. پس برای جذب ویتامین سی، باید با آب فراوان میل شود. در صورتی که مصرف ویتامین سی معده بیمار را تحریک نکند، می‌توانید در هر ساعاتی از روز آن را میل کنید.

بهترین زمان مصرف ویتامین‌های گروه ب

بهترین زمان مصرف ویتامین‌های گروه ب بعد از بیدار شدن از خواب است. همچنین برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف ویتامین ب در بعد از ظهر یا شب می‌تواند بر خواب بیمار تاثیرگذار باشد. برای جلوگیری از تاثیر ب کمپلس بر خواب بیمار، بهتر است ویتامین‌های گروه ب صبح‌ها و همراه صبحانه میل شود تا جذب آن‌ها در حداکثرترین حالت ممکن باشد. مصرف همزمان چندین ویتامین B کاملا ایمن و بی‌خطر است.

بهترین زمان مصرف ویتامین B

کاربرد ویتامین‌های گروه ب چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، ویتامین‌های گروه ب انواع مختلفی دارد که ممکن است پزشک معالج یکی از این ویتامین‌ها را برای شما تجویز کنید. کاربرد انواع مختلف ویتامین B به شرح زیر است:

ویتامین B1 که به تیامین معروف است، نقش مهمی در تجزیه کربوهیدارت‌ها و پروتئین دارد. بادام زمینی، لوبیا سیاه و محصولات غلات، منابع عالی ویتامین B1 هستند.

ویتامین B3 که نیاسین نیز نامیده می‌شود، در بادام‌زمینی، ماهی، برنج قهوه‌ای و غلات کامل یافت می‌شوند. نیاسین در کاهش کلسترول، کاهش آرتریت و بهبود عملکرد مغزی کاملا موثر است.

ویتامین B6 در متابولیسم یا همان سوخت‌وساز بدن نقش به‌سزایی دارد. منابع ویتامین B6 موز، تن ماهی، نخود و پسته هستند که برای تجزیه و هضم بهینه غذا (به‌ویژه کربوهیدرات) از مواد مغذی بزرگ به واحدهای کوچکی که بدن می‌تواند استفاده کند، ضروری است.

ویتامین B9 که فولات نیز نام دارد، برای تولید گلبول‌های قرمز خون استفاده می‌شود. ویتامین ب 9 یکی از اجزای سازنده DNA و RNA است که در آووکادو، سبزیجات برگدار، کلم بروکلی، نخود سبز و دیگر منابع به خوبی یافت می‌شود.

ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی یافت می‌شود. این ویتامین برای بهبود عملکرد طبیعی سیستم عصبی نقش به‌سزایی دارد. ویتامین B12 به ایجاد و تنظیم RNA کمک کرده و همچنین در تشکیل گلبول‌های قرمز خون نقش دارد.

بهترین زمان مصرف امگا 3

امگا 3 را می‌توانید در هر زمانی از روز مصرف کنید. برای بهبود جذب امگا 3، بهتر است آن را همراه با وعده‌های غذایی چرب یا میان‌وعده‌های چرب از قبیل آووکادو، تخم کتان یا شیر‌های پر چرب مصرف کنید. امگا 3 (EPA و DHA) همان روغن ماهی است که یک ماده مغذی و حیاتی برای بدن انسان است. امگا 3 در بهبود سلامت قلبی، محافظت از عملکرد مغز و بهبود رشد بدن موثر است.

بهترین زمان مصرف امگا 3

با توجه به اینکه امگا 3 محلول در چربی است، بهتر است با منابع غذایی چرب استفاده شود. مصرف امگا 3 با منابع چرب می‌تواند در کاهش عوارض جانبی مانند رفلاکس معده و افزایش اثربخشی این مکمل غذایی تاثیرگذار باشد.

بهترین زمان مصرف فولیک اسید

اسید فولیک همان ویتامین B9 یا ویتامین فولات است که به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخته می‌شود. فولیک اسید به بدن در تولید گلبول‌های قرمز کمک شایانی می‌کند. قبل از بارداری و حین بارداری، مصرف اسید فولیک برای حمایت از رشد مغز، جمجمه و نخاع نوزاد تاثیرگذار خواهد بود.
می‌توانید فولیک اسید را در هر زمانی از روز مصرف کنید. فولیک اسید یک مکمل غذایی محلول در آب است. برای جذب بهتر فولیک اسید بهتر است آن را با آب یا مایعات فراوان میل کنید.

بهترین زمان مصرف منیزیم

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که منیزیم را، همراه با غذا میل کنید. چرا که ممکن است مصرف منیزیم با معده خالی منجر به اسهال شود. بهتر است منیزیم روزانه 2 دوز و هر دوز، در صبحانه و شام مصرف شود. منیزیم یک ماده مغذی و ضروری است که بر بسیاری از عملکرد‌های بدن اثرگذار است. منیزیم نقش کلیدی در بیش از 300 واکنش آنزیمی در بدن بیمار دارد. مانند بسیاری از مکمل‌های غذایی، مصرف منیزیم باید به بخشی از برنامه روزانه تبدیل شود تا اطمینان حاصل کنید که سطح منیزیم در بدن شما متعادل و کافی شده است.

زمان مصرف ویتامین ای

مکمل‌های ویتامین ای زمانی که با غذا در شب (وعده شام) مصرف شود، بهترین عملکرد را خواهد داشت. ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که جذب بهتر و موثر، به چربی طبیعی در وعده‌های غذایی نیاز خواهد داشت.

بهترین زمان مصرف زینک

مکمل زینک معمولا به دلیل ویژگی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته می‌شود. بهتر است زینک یک یا دو ساعت قبل از غذا، همراه با یک لیوان آب مصرف شود. به این نکته توجه داشته باشید که می‌توانید زینک را در هر ساعتی از روز به همراه آب فراوان میل کنید.

بهترین زمان مصرف زینک

بهترین زمان مصرف ویتامین‌های دوران بارداری

برای زنان باردار و شیرده، به دلیل نیاز بدن آن‌ها به مواد مغذی، ممکن است مکمل غذایی و مولتی‌ویتامین تجویز شود. بهتر است زنان باردار و شیرده برای مصرف مکمل غذایی و مولتی‌ویتامین‌ها، حتما با پزشک خود مشورت کنند. طبق تحقیقات و نتایج به دست آمده، بهتر است مولتی‌ویتامین‌های دوران بارداری و شیردهی در صبح به همراه وعده غذایی میل شود.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین

مکمل‌های ویتامین و موادمعدنی تا زمانی که آن‌ها را به صورت منظم و روزانه مصرف نکنید، تاثیرگذار نخواهند بود. همچنین باید با پزشک خود، برای بررسی تداخل‌های دارویی احتمالی با داروهایی که همزمان با مکمل‌ها مصرف می‌کنید، مشورت کنید. بهترین زمان مصرف مولتی‌ویتامین، صبح‌ها به همراه صبحانه است. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از مشکلات گوارشی، از میل کردن مولتی‌ویتامین‌ها به صورت ناشتا، خودداری کنید.